6 Kasım 2015 Cuma

Kastamonu Kanlıca Mantarı

Kastamonu Kanlıca Mantarı 
Kanlıca mantarı çam ağaçlarının olduğu ormanlık alanlarda sonbahar yağmurları ile yetişen bir mantar çeşididir. Kanlıca mantarı turuncu - kırmızımsı bir renge sahiptir. Oldukça etli bir yapısı vardır. Kastamonu halkının sonbahar yağmurlarının yoğun yağması ile dönemsel olarak gelir elde ettiği ürünlerdendir. Yakın çevremden aldığım duyumlara göre bu sene Kastamonu pazarlarında kilosu 35-40 Tl' den alıcı bulmuş.  
Kanlıca Mantarı
Mantar sevip de bu tadı deneyenleriniz varsa eğer bu mantarın her çeşit yemeği güzel oluyor. Taze alıp pişirip tüketebilir veya turşunu yapabilirsiniz. Hali hazırda yapılmış olan kanlıca mantarı turşusunu da afiyetle tüketebilirsiniz. Turşusu sofralarınızda yer bulabilir, turşuluk aldığınız mantarları doğrayıp kavurup yiyebilirsiniz, güveci yapılabilir veya ince ince kıyıp kavrulan mantarlardan pide veya Kastamonu' ya özgü saç ekmeği yapabilirsiniz. Emin olun her şekli ile güzel. Benim favorim ise birinci sırada taze olarak alınan mantarı tereyağlı kavurup tüketmek, ikinci sırada ise kanlıca mantarının turşusunu yemek yer almakta.
mantar
Bir kaç gün önce annemin ısrarları ile aldığım bir tabak kanlıca mantarını bir kaç parçaya doğrayıp tereyağı ile kavurdum olduğu gibi kırmızımsı rengini yağa verdiğini gördüm. Oldukça lezzetli bir mantar olan kanlıca mantarını taze iken pişirip yemişseniz eğer eminim ki vazgeçilmezleriniz arasına girmiştir. İstanbul'da yaşayan bir Kastamonulu olarak ne büyük bir nimet olduğu daha yeni anlamış bulunmaktayım. Geç kalmışım desem de artık ondan vazgeçmem. 

Bu kadar bahsettik şimdi  sizinle Kanlıca mantarının bir tarifi paylaşmak isterim.

Malzemeler;
  • 1 kg Kanlıca Mantarı,
  • Tereyağı, (Arzuya göre miktarı ayarlanabilir)
  • Sıvı  yağ,
  • Tuz, Karabiber.
Yapılışı;

Güzelce yıkadığımız mantarları istediğimiz boyutta bir kaç parçaya ayırıyoruz. Tavamızda yağı eritiyoruz ve suyu süzülen mantarları içine bırakıyoruz. Tuz atıp isteğe göre karabiber, kırmızıbiber döküp kavuruyoruz. Mantarlar sulanıp sularını çekene kadar pişiriyoruz. Birazda tereyağı ile iyice kavrulup pişmesini sağlıyoruz. Afiyet olsun.

Hiç yorum yok: